Günde Kaç Öğün Beslenmeli?

Günde Kaç Öğün Beslenmeli?

Pomeranianlar da beslenme boyutları küçük olduğundan önem arz eder. Her köpeğin harcadığı enerji çok fark olmasa da değişkenlik gösterdiğinden kesin rakamlarla yiyecek ölçüsü vermek yanlış olur. Verilen ölçüleri standart olarak kabul ederek köpeğinizin ihtiyaç duyduğu ölçüde artırıp azaltabilirsiniz.

Mama Ölçütleri

 
 
Mamalar markalarına ve kuru ya da yaş oluşuna göre gramajları faklı kalori ölçüleri vereceğinden dolayı mamaları gramaj yerine paketlerin arkasında yazan kalori değerlerine uygun porsiyonlamak daha doğru olacaktır. Yavru mamaları yoğunlaştırılmış daha zengin yapıda yiyeceklerdir. Yetişkin mamalarında bu değerler değişiklik gösterir.
 
Pomeranian cinsinde mama ölçüsü konusunda dikkat edilmesi gereken köpeğin boyutlarıdır. Tükettiği besinin içeriği yavru yada yetişkin olmasına göre değişkenlik göstersede tüketeceği miktar direkt olarak boyutlarını ilgilendirir. Şimdi sizlere köpeğinizin boyutlarına göre ne kadar kuru mama vermeniz gerektiğinden habsedelim;
 
• 500 gramlık bir yavru için bir su bardağının 4'te 1'i kadar kuru mama
 
• 1 kilo - 1 kilo 500 gramlık bir köpek için yarım su bardağı kuru mama
 
• 1 kilo 750 gram - 2 kilo 250 gramlık bir köpek için bir su bardağı
 
• 2 kilo 750 gram ve üzeri ağırlıkta bir köpek için ise 1,5 su bardağı kuru mama
 
Yukarıda verilen ölçütler köpeğinizin aktivite durumuna göre değişim gösterebilir.

Beslenmede Öğün Miktarı

 
 
Pomeranian 6 aylık olana kadar günde 4 öğün beslenirken erişkinliğe erişmiş Pomeranian da bu rakam 2 ye kadar geriler. Köpeğinize verdiğiniz mamanın yeterli olup olmadığını köpeğinizin davranışlarında kolayca anlayabilirsiniz. Köpeğiniz mamayı yemeye başladıktan 5 dakika sonra bırakıp gidiyor ise bu köpeğinizin doymuş olduğunu gösterir. Eğer 10-12 dakika içinde mamasını bitirip yine size bakıyor ve bir şeyler anlatma çabası içinde ise verdiğiniz mamanın 8 de ya da 10 biri kadar mama koyup yeniden önüne koyarak günlük köpeğinizin günlük mama ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
 

Beslenmede Öğün Sayısı

 
Yetişkin Pomeranianlar da bazen günde bir öğünle doyanlarda görülür. Fakat bu durum günde iki öğün yiyenin yarısı kadar yediği anlamına gelmez. Aynı miktarı bir öğünde tüketir. Köpeğiniz bu yapıda bir köpek olabilir. Onun tercihlerini dikkate alın ve o şekilde besleyin. Köpeği öğün esnasında daha fazla mama ile ödüllendirmek yanlış bir davranıştır. Eğitim sırasında mama ihtiyacı duymayan köpek yiyecek ile ödüllendirme eğitiminde başarılı olamaz.

Benzer Yazılar

Yukarı