Pomeranianlarda Alerjiler

Pomeranianlarda Alerjiler

Alerjik hastalıklar Pomeranianlar da genellikle cilt sorunları olarak kendini belli eder. Kimi zaman köpeğin boğazında oluşan kırmızı lekeler ile kendini gösterirken kimi zamansa tüylerin dökülmeye başlaması ile kendini belli eder. Tüylerin dökülmesi durumlarında köpek bu bölgeleri dişleri ve tırnakları ile çizerek yaralayabilir. Deri dışında burun ya da gözde akıntı, burunda tıkanıklık, tahriş olmuş göz çevresi, sık sık öksürme gibi belirtiler alerjik hastalıkların habercisidir. Köpeklerin tıpkı insanlarda olduğu gibi doğumla birlikte ya da sonrasında alerjik rahatsızlıkları olabiliyor.

Deri Alerjisi

Köpeğin derisinin kabarması bir temas sonucu alerjik bir sorun olduğunu gösterse de bu durum bir yediği bir gıdadan ya da hava yolu ile geçen bir çeşit gazdan da olabilir. Belirtiler fark edildiğinde alerjiye neyin sebebiyet verdiği bilinmiyorsa veteriner kontrolüne başvurulmalıdır. Alerjinin birçok nedeni olabilir. Köpeğinize yedirdiğiniz yiyecek doğal değil bir paketlenmiş gıda ise içindeki koruyucular, renklendiriciler veya aromalar köpeğinize alerjik bir reaksiyona sebep olabilir. Temas yolu ile reaksiyona geçen alerjiler; örneğin bitki koruyucuları, deterjanlar, tiner benzeri uçucu sıvılar temas ile köpeğinizde cilt kuruluğu, deride çatlamalar ya da burun deliklerinde genişlemeler olabilir.

Alerijilere Karşı Tedbirler

Temas yolu ile geçen alerjik rahatsızlıklardan köpeğinizi korumak için kimyasalların tümünden uzak onları uzak tutmanız fayda sağlayacaktır. Bir diğer alerjik rahatsızlık türü solunum yolu ile geçenler. Solunum yolu ile polen, gaz yayan kimyasallar ve yabani otlar köpeğinizi hasta edebilir. 

Benzer Yazılar

Yukarı