Acil Hayati Risk Durumlarında 10 Önemli Konu -1

Acil Hayati Risk Durumlarında 10 Önemli Konu -1

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo

Zehirlenmelerde;

Fare zehri yutulması durumunda, gözler, ağız ve burun kanar. Zehirli bir bitki yemesi durumunda, yoğun kusma meydana gelebilir. Neyi yutulduğundan emin değilseniz, hemen yardım istemek en iyisidir. Bununla birlikte, örneğin, köpeğinizin çikolatayı yediğini biliyorsanız, parmağınızı boğazına yapıştırarak kusturmaya çalışın.
 
Eğer Pomeranian’ınızın zehirli bir şey yuttuğundan eminseniz, hemen onu veterinere veya en yakın hayvan hastanesine mümkünse yutulan nesne ya da yiyecek ile birlikte götürün. Asla, “Belki de geçecek” diye düşünmeyin. Unutmayın, sizin için toksin olan herhangi bir madde, Pomeranian’ınız için zehirlidir. Bu, araba için sabunlar, temizlik ürünleri ve temizlik sıvıları olabilir.
 

Böcek Sokmalarında  

 
Pomeranian’lara saldırabilecek pek çok böcek var, bunlar arılar, eşek arıları, zehirli farklı türler olabilir. Bu böcekler, ılık hava ile ilkbaharda ortaya çıkmaya başlarlar ve sonbaharın sonlarına kadar kış uykusuna dalmadan aktif bir şekilde hareket halindedirler. Pomeraninan’lar özellikle arı ve diğer böcek sokmalarına karşı savunmasızdırlar, çünkü bu böcekler insanların çoğu zaman yaklaşmadığı yerlerde olur ve köpeklerin burunları köpekleri bu tip bölgelere çeker.
 
Köpeğin sokulacağı alanlar, kürkle kaplı olmayan bölgelerdir; Bu, Pomeranian’ın yüzünün, göbeğinin ve pençelerinin ana gövdeden daha fazla saldırıya uğrayacağı anlamına gelir. Böcek sokmasında eğer parmağınız ile çekerseniz bu kene gibi böceklerde probleme yol açabilir. O sebepten cımbız ve benzeri aletlerle iğne yerinden çıkarılmalı. Böcek sokmalarında iğneyi çıkarıp Pomeranian’ınızdaki iğne batmış bölgeyi ılık su ve sabunla temizleyin. Ardından veterinerinize başvurun.
 

Araba Çarpması ve Kazalarda  

 
Köpekler insanların yaptığı gibi acı göstermezler ve sıklıkla bir savunma mekanizması olarak acıyı, rahatsızlığı gizlemeye çalışırlar. Pomeranian köpeğinizin bir motorlu taşıt kazasına karıştığını gördü iseniz ya da şüphe ediyorsanız, hemen veterineriniz ile iletişime geçin. Veterineriniz kapsamlı bir fizik muayene yaparak olası sakatlanmış alanlarını tespit edip belirtileri kontrol edecektir. 
 

1- Köpeği kontrol etmek ve diğer arabaların tehlikesinden kurtulmak için Pomeranian’ınızı güvenli bir yere taşıyın. Bu en uygun boyutta bir battaniyenin kullanılmasıyla yapılır. Battaniye bir çeşit sedye olarak kullanılmalıdır. 

2 -Köpeğinizin nefes alıp almadığını kontrol edin. 

3- Kanama olan yaralar bir bezle kaplanmalı ve basınç uygulanmalıdır.

4- Şoku önlemeye yardımcı olun. Ciddi şekilde yaralanan birçok köpek, ciddi kan kaybına bağlı olarak hipovolemik şoka girecektir. İlk yardım çantanızdaki küçük termal battaniyeyi kullanın.

 
Veteriner kontrolünden sonra takip edilmesi gerekenler:

1- Diş etlerinin maviliği veya solgunluğu. 

2- Disoryantasyon, tökezleme veya düşme.

3- Yükselmek ya da hareket etmek için isteksizlik ya da yetersizlik.

4- Kusma. 

5- Vücudun herhangi bir yerinden kanama

6- Yeme, içme ya da tavırda değişiklik

7- Koyu renkli dışkı veya idrar

Yanıklarda   

 

Yangın, yanma, sıcak su, yağ, katran ve duman yanıkları en ağır yaralanmalar arasındadır. Başlangıçta, cildin yanığa ne kadar karıştığını söylemek zor olabilir. Bununla birlikte, yanmış cilt ve yanmış tüyler yaranın derecesini belli etmeyebilir. Yanıklar derhal soğuk suya veya tuzlu su dökülmeli ya da etkilenen bölgeye soğuk su veya tuzlu su ile püskürtülmelidir. Veteriner ile hızlıca iletişime geçin. Eğer hemen bir hayvan hastanesine gidemiyorsanız, bölgedeki tüyleri toka benzeri bir aletle toplayın. Bölgeyi steril hale getirip pansuman yapın. Yanmış bölgeye soğuk su veya buz paketleri uygulayın ve 15 dakika boyunca cilt ile temas halinde bırakın. Merhem veya tereyağı KULLANMAYIN.
 
Yanıklar, köpeğin vücudunun büyük bir bölümünü kaplarsa veya köpeğin onları yalayabildiği yerlerde bulunursa, alanı steril bir örtü ile örtün. PAMUK KULLANMAYIN.
 

Elektrik çarpmalarında

 
Elektrik şoku genellikle elektrik kablolarını çiğneyen yavruları etkiler. Hayvanın dudaklarında, dilinde ve ağzının çatısında yanıkları olabilir, bu nedenle ağzınızı açmayı ve köpeğinizin ulaşabileceği hasarlı bir elektrik kablosu bulursanız kontrol etmeyi unutmayın. 
 
Köpekler elektrikli bir şey çiğneyebilir ya da bir statik şoka tutulmuş olabilirler. Yıldırım çarpan hayvanlar genellikle ölü olarak bulunurlar. Bununla birlikte, hafif vakalar, köpeğinizin ağrı belirtileri veya yanıkların enfeksiyonu olayın olduğu günden bir iki gün sonrasına kadar fark edilemeyebilir.
 
Elektrik, kas spazmlarına neden olabilir. Canlı akım hala mevcut olabilir ve eğer köpeğinize dokunursanız sizi de elektrik çarpacaktır. Bu sebepten ilk adım, mümkünse gücü kaynağında kapatmaktır.
 
 
Bu konunun 2. bölümü için tıklayın >>

 

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
  • Avatar

    ÇOK ETKİLİ BİR MAKALE

  • Avatar

    Arkadaşlarıma tavsiye edeceğim güzel bir makale

  • Avatar

    Bende köpeğimde zehirlenme durumunu yaşadım korku doluydu. Etkili bir içerik olmuş tebriklerr :)

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı