Cilt Problemleri

Cilt Problemleri

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo

Pomeranianlar yoğun bir tüy yapısına sahip olduğu için cildinde oluşan bir rahatsızlık doğrudan doğruya tüyleri ile de alakalıdır. Pomeranian cinsinin diğer köpek cinslerine göre farklı cilt problemleri ile karşı karşıya kaldığı olur. Sebebi Yıllar içinde evirilen Pomeranianların doğal yaşam alanlarından uzak oluşlarıdır. Gelişme döneminde olan yavrunun cilt yapısında bir sorun varsa bu köpeğin tüy yapısını da olumsuz yönde etkileyecektir.

Pul şeklinde dökülen kuru cilt 

Pomeranianlar arasında en sık görülen cilt problemi kepek sorununa benzeyen kuru cilt problemidir. Belirtilerin birini ya da birkaçını birlikte görüyorsanız köpeğinizin kuru cilt problemi var demektir. Pomeranianlarda en sık karşılaşılan cilt problemi kuru cilttir. Kuru cilt sorununa yakalanmış köpeğin belirtileri :

  1. Ciltte kızarıklık

  2. Derinin soyularak dökülmesi

  3. Ciltte şişkinlik
     
  4. Yatağına, halıya ve kıyafetlerine dökülen ölü deriler
     
  5. Sık sık kendini dişlemesi, ısırmaya çalışması, derisini çiğnemesi

Belirtiler 

Pomeranianlar çift katmanlı kürkleri ile bilinir. Deri hastalıklarında özellikle kuru cilt probleminde deride hava akışını sağlamak gerekir. Alt katmandaki tüylerin üzerinde yer alan uzun tüyler belli aralıklarla tıraşlanmalıdır. Aksi halde köpeğin cilt problemi yaşamaması için ciddi bakıma ihtiyacı vardır. Üstte bulunan uzun tüyler alt katmana döküldüğünde bu tüyler vücut yağlarına yapışarak sertleşir ve cildin ihtiyacı olan havanın cilt ile temasını keser. Tüy bakımında bahsi geçen Pomeranianların sürekli taranması güzel görünmelerinden ziyade alt katmana dökülen tüylerin toplanıp derinin havalanmasını sağlamaktır.

Fırça Seçiminin Önemi

Fırçanın alt katman tüylerini yolacak kadar sert olmaması ve o bölümdeki tüyleri toplayacak özellikte olması önemlidir. Fırçalama işlemi dışa doğru süpürme hareketi ile köpeği rahatsız etmeyecek kadar deriye inerek yapılır. Deriye indiğinizi hissettiğiniz yer en uygun noktadır. Eğer tarama sırasında alt katmandaki ölü kıllar fırçada toplanmıyorsa ya daha derine inmelisiniz ya da fırça boyunu kontrol etmelisiniz. Mümkünse köpeğinizi her gün fırçalamalısınız. Bu alışkanlık köpeğinizin tüy dökme süresini sıfıra indirecektir. Her gün fırçalayamayan Pomeranian sahipleri üç günde bir en az bir kez tüyleri fırçalamalılar.

 
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı