Nefes Borusunun Çökmesi

Nefes Borusunun Çökmesi

Teddy bear surat yapısı safkan pomeranian boo yavrularımız
Pomeranian boo
POMERANİAN  ORJİNAL BASIK BURUNLU BOO TİP BEBEKLER
Pomeranian boo
Beyaz Boo Pomeranian Yavrular
Pomeranian boo
Pomeranianların ve bu tip küçük ırk köpeklerin yaygın bir sağlık sorunu olan nefes borusu çökmesi bazen genetik faktörlerden bazen de alınan bir darbe sonucu gerçekleşir. Köpeğin nefes borusunda bulunan kıkırdak bölüm boyna mesafe bırakılmadan takılan tasmanın çok sert biçimde çekilmesi ile de bu çökme gerçekleşebilir.
 
 

Nefes Borusunda Kalıtsal Hastalık

Bazı Pomeranianlar da nefes boruları kalıtsal olarak çok hassas olabiliyor. Bu durumu veteriner kontrollerinde öğrenmeli ve kesinlikle bu tip rahatsızlıkları olan köpeklere göğüs tasması takılmalıdır. Köpeğin agresif yapısı  boyun tasması ile gezdirirken, köpeğin ani hareketlerle tasmayı çekiştirmesi sonucu da bu tip bir yaralanmalara yol açabilir. Ani hareketlerde ileri ya da yana doğru uygulanan kuvvetle köpeğinizin hassas boyunu incinir.
 
 

Belirtileri

Şiddetli ve sık öksürük

Daha önce köpeğinizden duymadığınız biçimde gürültülü garip sesler çıkarır. Köpek sahipleri genelde bu durumu köpeğin boğazına bir şey takılmış da onu çıkartmaya uğraşıyor zannedebilir.
 
 

Nefes darlığı

Nefes almada zorlanma nefes alırken çıkan hırıltılar ya da nefesini tutmaya çalışıyor gibi bir belirti ile karşılaşırsanız köpeğinizin nefes borusunda bir problem olduğunu gösterir.
 
Bu rahatsızlığın tedavisinde öksürük giderici, antibiyotikler ve anti-inflamatuar gibi ilaçlar kullanıldığında ilaçlara yanıt vermeyen ciddi yaralanmalara karşı genellikle cerrahi müdahale yapılır.
 
Yetişkin Traşlı ve Secereli Pomeranian Boo
Yetişkin Traşlı ve Secereli Pomeranian Boo
Secereli pomeranian boo
Secereli pomeranian boo
@yavrupatiler'den pomeranian boo beyaz yavru oğlumuz / BADEM
@yavrupatiler'den pomeranian boo beyaz yavru oğlumuz / BADEM

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı