Pomeranianlarda Sık Karşılaşılan Sağlık Problemleri

Pomeranianlarda Sık Karşılaşılan Sağlık Problemleri

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
 
Pomeranianlar genellikle sağlıklıdırlar. Fakat tüm ırklar gibi belirli sağlık problemlerine de eğilimleri vardır. Sıralayacağımız tüm sağlık problemlerinin herhangi bir ya da hepsi görülecek diye bir kural yok. Lakin bir Pomeranian sahiplenecekseniz bu ırkta görülen sağlık problemlerinden haberdar olun. Öncelikle sahipleneceğiniz yavru mümkünse pet shoplardan değil anne ya da babasını yetiştirmiş sahiplerden olsun. Çünkü sahipleri size yavruda hangi hastalıkları görebileceğinizi bu konuda almanız gereken tedbirleri ve hastalığa yakalandığında nasıl bir yol izlemeniz konusunda size yardımcı olacaktır.
 
Pomeranianlar da başlıca görülen bir rahatsızlık kalça displazisi olan ortopedik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık bir sakatlanma yolu ile yaşanabildiği gibi anne rahminden çıkarken oluşan bir problemde kalıtsal olarak da rastlanabiliyor. Belirtilerini görmeden veterinerde çektireceğiniz bir filmle bunun önüne geçebilirsiniz. Yavru büyüdükten sonra bu rahatsızlık baş göstermeye başladığı durumlar ile karşılaşılmaktadır. Kalça ekleminin deformesi ile oluşan bu rahatsızlık büyük ırkların aksine ameliyatı kolay bir şekilde yapılır.


Temas ile bulaşan Alerjiler 

Bazı Pomeranianlar, özellikle temas ile tetiklenen alerjilere yakalanabilirler. Alerjik bir rahatsızlığa yakalanan Pomeranianı teşhis etmenin bir yolu, patilerini yalıyor ve sonrasında yüzünü buruşturuyorsa patileri yıkanıp bir veteriner tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Epilepsi’de Acil Müdahale

 

Bazı Pomeraniler epilepsi hastalığına yakalanır ve nöbet geçirir. Pomeranian nöbet geçirdiğini fark ettiğinizde herhangi bir müdahalede bulunmadan veterinere götürüp gerekli adımları izlemek en doğrusu olacaktır.

Çeşitli Göz Sorunları

Pomeranianlar katarakt, kuru göz ve gözyaşı kanalı problemleri gibi çeşitli göz problemlere eğilimlidir. Bu sorunlar gelişim evresinde olan genç köpeklerde ortaya çıkabilir ve tedavi edilmezse körlüğe yol açabilir. Köpeğinizin gözünde kızarıklık, yara izi veya aşırı yırtılma fark ederseniz hemen veterinerinize başvurun.

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
  • Avatar
    Züleyha

    Slmlar bnm de 9 aylık pomerian oglusum var adı Ayo onun için en ıyı marka mama hangısı olabılır su ana kadar Hills tavuklu küçük ırk yavru için kuru mama kullandım

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı