Yeni Yavru Sahiplenenler İçin Sağlık Tavsiyeleri

Yeni Yavru Sahiplenenler İçin Sağlık Tavsiyeleri

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo

Pomeranianlar boyutları sebebi ile hastalıklara karşı dirençleri düşük olduğundan, köpeğiniz hastalandıktan sonra değil hastalanmadan önce sağlığına dikkat etmeniz önemlidir. Köpeğinizi sahiplenmeden önce kalıtsal hastalıklarını ırkın sık karşılaştığı hastalıkları öğrenip tedbirinizi başta almalısınız. Pomeranianınızı yavru olarak sahiplendiyseniz 1 yaşına kadar onu dikkatle izleyip veteriner kontrollerini aksatmamalısınız.

Yavrunun gelişiminde kilo alımı dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür. Pomeranianlar birkaç kiloluk boyutlara sahip olduğundan 100 gramlık kilo değişimleri yavrularda hayati önem taşır. Pomeranianlar da sıklıkla karşılaşılan bir takım sağlık sorunlarını inceleyelim. Bu liste özellikle 1 yaşını doldurmamış yavru köpeğinizde gözlemlemeniz gereken noktaları içerir.

Sağlık Kontrol Listesi

 

Ağızda koku

Diş iltihaplanması ile gerçekleşebileceği gibi bir hastalığında habercisi olabilen ağız kokusunu fark ettiğinizde köpeğinizi veteriner kontrolünden geçirmenizde yarar var.

Burun

Pomeranianların hassas olduğu bir konudur. Az akıntılı olma durumunda köpek burnunu sürekli yalayacağı için burnundaki problemi anlamayabilirsiniz. Akıntı belirgin hale gelmişse köpeğin burnunda çatlaklık oluşmuş olabilir. Bunun çözümü için kaliteli bir burun kremi uygulayarak tahriş olan bölge iyileştirilir.

Vücut Isısı

Özellikle yavruluk döneminde köpeğinizin vücut ısısını sık sık ölçerek olası hastalıklara erken müdahale etmelisiniz. Bir ısıölçer alıp veterinerinizden nasıl kullanacağınızı öğrenin ve sık sık yavru Pomeranianın vücut ısısını ölçün. Yavru köpeğinizin normal vücut ısısı 38°C ila 39,2°C olmalıdır. Köpeğinizin vücut ısısı bu ölçülerin üstüne ya da altına ulaştığında veterinerinize bildirin.

Gözler

Gözlerin sağlıklı olması parlak ve berrak durmasından anlaşılır. Gözde görülecek kanlanma, karaltı, sürekli akan gözyaşı ve retinada sulanma müdahale gerektiren durumlardır. Gözün çevresinde genellikle sabahları görülen yoğun çapaklanma ya da kabuklanma veterinerinize danışmanız gereken hallerden bir kaçıdır.

Meme dokusu ve testisler

Erkeklerde testislerde, dişlerde ise meme dokusunda gözlemlenen şişkinlik, tahriş ya da kızarıklık gibi durumlarda veterinerinize kontrole gidin.

Kulak

Uzun tüylü bir ırk olduğundan kulak problemleri bu tip türlerde geç fark edilebiliyor. O sebepten erken teşhis için köpeğiniz kulaklarını sık sık kontrolden geçirin. Kulakta koku, birikmiş ve sertleşmiş kulak kiri, köpeğin kendini tırmalaması ile oluşan çizikler, tahriş olmuş kulak içi derisi, kulak içlerinde kızarıklık gibi belirtilerin kulak sağlığını tehdit eden bir hastalık olduğuna işarettir. Bu belirtileri gösteren köpeklerde parazitler, bitlenme ya da alerjiye bağlı bir takım sorunlar ile karşı karşıya kalındığını göstergesidir.

Solunum

Solunumunda hızlanma ya da yavaşlama bir solunum problemi yaşadığına işaret olabilir. Köpeklerde yaş ilerledikçe solunum sorunları baş gösterir. Köpeğinizin solunum hızında değişiklik, sesinde çatlama veya öksürme gibi solunumda anormal bir durumla karşılaşırsanız veterinerinize başvurun. Egzersizler ya da uzun yürüyüşlerden sonra köpeğin hızlı soluklanması çok uzun sürüyor, normal nefeslenmeye geçiş süresi arttıysa kalp ile ilgili bir problemde yaşıyor olabilir.
 
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı