Acil Hayati Risk Durumlarında 10 Önemli Konu -2

Acil Hayati Risk Durumlarında 10 Önemli Konu -2

Yaralanmalarda;  

 
Hemen bir veterinere ile iletişime geçin. Bir antibiyotik kürü ile yara daha da iltihaplanmadan enfeksiyonu durdurur. Anca bu kür yaralanma sonrasında  6-12 saat içinde yapılmalıdır. Cildin aşınması, kesilmesi, delinmesi veya delinmesi gibi herhangi bir kırılma, enfeksiyona neden olabilen bakterilere karşı hassastır. Derin yaralar ile vücudun kasları, tendonları ve diğer hayati yapıları zarar görebilir. Bu tip durumlarda açık yaraların üzerine temiz bir bez sererek köpek düz ve sert bir zemine taşınmalıdır.
 

Isırılmalarda  

1- Kanama var ise kontrol altına alın.

2- Bir battaniyeye sararak köpeğinizin vücut ısısının düşmesini engelleyin.

3- Çoğu evcil hayvan şokta ve ağrıda olduğu için ısırılmaktan veya çizilmekten kaçının.

4- Hemen bir veterinere bakın

Şok ve Bayılmalarda  

 
Köpeğiniz bayılmaya başladığı zaman nadiren de olsa bir uyarı işareti alırsınız. Köpeğin olaydan önce ve sonra garip bir şekilde hareket ettiği bir nöbet için geçerlidir.
 
Bir baygınlık sırasında, köpek yere düşer – bacaklarını gövdesine çekerek uykuya dalar. En çok 30 saniyeden fazla sürer ve sonrasında köpek hemen normal olanına döner.
 
Kalbin pompalanmamasına neden olan herhangi bir durum, beyne giden kan akışının geçici olarak kesilmesine neden olabilir. BU durum bayılmaya neden olur.
 
Bununla birlikte, bu, daha sık ağır nefes alma, öksürme ve bayılma yerine enerji eksikliğiyle tanınan kalp hastalığı için alışılmadık bir sunumdur.
 
Tasmasını çektiğinde bayılan bir köpek de bir koşum takımına geçirilmelidir. Köpeğin bir kalp iletimi sorunu varsa, kalp atış hızını düzenleyen kalbe takılabilen bir kalp pili gerekebilir.
 

Boğulmalarda 

 
Evcil hayvanınızı hemen bir veterinere götürün. Yolda, dilin tıkanıklığa neden olmadığını ve tıkanıklığa neden olan bir nesneyi görüp göremediğinizi kontrol edin, mümkünse yavaşça çıkarın. Ayrıca Heimlich manevrasını deneyebilirsiniz, ancak bu talimatları büyük dikkat ve özenle takip etmelisiniz.
 
Heimlich Manevra
 
1- Evcil hayvanınızı arka ayaklarına kaldırın; Arka ayaklar yerde durabilir ya da evcil hayvanı vücut ağırlığına bağlı olarak yerden kaldırabilir

2- Evcil hayvanınızın sırt hattını ön tarafınıza yerleştirin; evcil hayvanınızın omurgası her zaman  karşınıza doğru desteklenmelidir

3- Kollarınızı, kaburgaların ve karnın başladığı kaburgaların hemen altından koyun.

4- Evcil hayvanınızı sıkıca yukarı ve öne doğru sıkın

5- 4 kez tekrarla
 

Donmalarda

 
Hipotermi semptomları şiddet derecesine göre değişir. Hafif hipotermi, zayıflık, titreme ve zihinsel uyanıklık eksikliği ile fark edilir. Orta hipotermi, kas sertliği, düşük tansiyon , benzeri bir durum ve yavaş solunum gibi özellikleri anlaşılır. Şiddetli hipoterminin özellikleri duyulmayan kalp atışı, nefes alma zorluğu ve komadır.
 
1- Vücut ısısını kaybetmek için evcil hayvanınızı kalın bir battaniyeye, jumper'a veya kabarcık katmanı katmanına sarın

2- Evcil hayvanınızın vücuduna yakın bir ısı paketi yerleştirin, evcil hayvanınızın ısınmasını önlemek için ısı paketinin sıcaklığını ve evcil hayvanınızı düzenli olarak kontrol edin.

3- Yavaş yavaş evcil hayvanı ısıtın

4- Islak hayvanlar vücut ısısını hızla kaybeder, böylece evcil hayvanınızı olabildiğince çabuk kurur
 
Bu konunun 1. bölümü için tıklayın >>
 

Benzer Yazılar

Yukarı